Czym są licówki kosmetyczne?

Licówki kosmetyczne to jedna z najpopularniejszych metod poprawy estetyki uśmiechu stosowanych w dzisiejszej stomatologii estetycznej. Licówki to cienkie płytki wykonane najczęściej z porcelany lub kompozytów, które są nakładane na przednią część zębów w celu poprawy ich koloru, kształtu, wielkości i pozycji. Głównym celem ich założenia jest poprawienie wyglądu uzębienia, co może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie pacjenta i jego samoocenę. Licówki są trwałym rozwiązaniem i przy prawidłowej pielęgnacji mogą służyć użytkownikom przez wiele lat. Stosuje się je przede wszystkim na zębach przednich, gdzie defekty estetyczne są najbardziej widoczne i mogą być przyczyną niezadowolenia z wyglądu własnego uśmiechu.

Wskazania i przeciwwskazania do zastosowania licówek

Zakładanie licówek jest procedurą, która może być wskazana w różnych przypadkach, takich jak dyskoloracje zębów że nie poddają się zabiegom wybielającym, niewielkie pęknięcia oraz przebarwienia, nieprawidłowy kształt zębów, lub niewielkie wady pozycji. Licówki mogą także stanowić alternatywę dla osób, które nie chcą lub nie mogą korzystać z ortodoncji. Służą one również do „zamknięcia” przestrzeni międzyzębowych, tzw. diastem i trym, a także do odbudowy zębów, które są lekko zniszczone lub zużyte z przyczyn naturalnych lub w wyniku bruxizmu – zgrzytania zębami.

Mimo szerokiego zakresu zastosowań, są także przeciwwskazania do stosowania licówek. Do najistotniejszych z nich należą: poważne wady zgryzu, które wymagają leczenia ortodontycznego, bardzo duże ubytki struktury zęba, gdzie bardziej wskazane byłoby zastosowanie koron, a także choroby dziąseł i przyzębia, które wymagają leczenia przed estetyczną ingerencją w uzębienie. Ponadto, pacjenci z nawykiem zgrzytania zębów powinni być pod ścisłą kontrolą specjalisty, ewentualnie używać specjalnych szyn ochronnych, ponieważ taki nawyk może prowadzić do uszkodzenia licówek.

Procedura zakładania licówek

Proces zakładania licówek rozpoczyna się zwykle od konsultacji ze stomatologiem, który ocenia stan zdrowia jamy ustnej oraz ustala, czy pacjent jest dobrym kandydatem na tego typu zabieg. Następnie zazwyczaj następuje etap preparacji zębów, które mają być pokryte licówkami. W przypadku licówek porcelanowych często konieczne jest usunięcie małej warstwy szkliwa, aby zapewnić przyczepność i właściwy kształt licówki. Następnie pobierane są wyciski zębów, na podstawie których w laboratorium protetycznym wykonywane są indywidualnie dostosowane licówki. W międzyczasie pacjent może nosić tymczasowe licówki, aby chronić preparowane zęby.

Ostatni etap to montaż gotowych licówek. Stomatolog dokładnie dopasowuje je na zębach, a następnie za pomocą specjalnego kleju (cementu) trwale je mocuje. Po założeniu licówek istotna jest prawidłowa higiena oraz regularne wizyty kontrolne, aby zapewnić długotrwałość i zachować estetyczny wygląd uśmiechu.

Napisane przez

Ksawery

Jestem Ksawery, pasjonat zdrowego uśmiechu i ekspert w dziedzinie stomatologii. Od lat zgłębiam tajniki medycyny dentystycznej, łącząc naukowe podejście z praktycznym doświadczeniem w leczeniu pacjentów. W swojej pracy kieruję się przede wszystkim troską o dobrostan i komfort osób odwiedzających gabinet. Piszę artykuły, w których dzielę się wiedzą na temat nowoczesnych metod leczenia, profilaktyki oraz innowacji w stomatologii, aby pomóc czytelnikom zachować zdrowie i piękno ich uśmiechu na lata.